Własna firma – co musisz wiedzieć?
Praca na etacie czy własna firma? Pytanie i dylemat, przed którym przychodzi stanąć nie tylko na początku drogi zawodowej. W trakcie życiowych ścieżek, które trzeba przemierzać w poszukiwaniu lepszych warunków ekonomicznych i bardziej optymistycznej przyszłości. W obecnej rzeczywistości, w której panuje ogromne zapotrzebowanie na siłę roboczą, rynek pracy staje się coraz bardziej deficytowy, związany z brakiem wystarczającej ilości pracowników. Wydawać by się mogło, iż w takiej sytuacji rynek pracownika powinien wymusić na pracodawcach wzrost wynagrodzeń dla zatrudnionych. Niestety, tendencja do uzupełniania wakatów pracownikami zza wschodniej granicy, z jednej strony pozwala na wypełnienie luki kadrowej, z drugiej strony niestety, zarobki oferowane dla tej grupy, w zupełności odpowiadają ich oczekiwaniom, co z kolei odbija się na rodzimych obywatelach, którzy za głodowe pensje nie są w stanie utrzymać siebie i własnych rodzin.
Przyczyny ekonomiczne
Czy prawo państwowe, które stawia wyżej ekonomiczne względy nad troskę o własnych obywateli, jest uczciwe i sprawiedliwe? Podatki jednak trzeba przymusowo odprowadzać, bez względu, czy po ich odtrąceniu obywatel będzie w stanie przeżyć do następnego miesiąca czy nie. Wobec powyższych problemów i dylematów, właściwym rozwiązaniem wydawać by się mogło zastanowienie się nad innym wyborem, którego dokonać może każdy. Być panem samego siebie, bez jakichkolwiek uzależnień od pracodawców i przełożonych, to z pewnością pragnienie i marzenie zdecydowanej większości społeczeństwa. Świadomość komfortu uniezależnienia od kogokolwiek, to czynnik motywujący do podjęcia konkretnych kroków w kierunku założenia własnej działalności.
Trudne początki
Z całą pewnością początkowa niewiedza w temacie jak otworzyć firmę, może powodować uczucie stresu i niepewności, czy potrafimy dokonać wszystkich wymaganych formalności w celu rozpoczęcia nowej, życiowej drogi. Doświadczeni specjaliści w owej dziedzinie potrafią jednak ukierunkować i wskazać zainteresowanym odpowiednie i właściwe rozwiązania biznesowe. Perspektywa bycia niezależnym, to bodziec, który napełnia odwagą w podjęciu życiowego ryzyka, gdyż każdy własny interes jest jednak obciążony jakimś procentem niepewności, czy akurat dana branża będzie przynosić spodziewane efekty finansowe. Nadzieję na pozytywną przyszłość przynoszą jednak coraz bardziej unowocześniane i udoskonalane prawa pracy. Najnowsza konstytucja dla biznesu opracowana przez ekipę rządową, przynosi wiele ułatwień dla przedsiębiorców, zarówno tych potężnych, jak też i małych. Szczególnie dla tych początkujących i małych firm, sporym plusem są ulgi podatkowe. Przykładem mogą być mniejsze składki odprowadzane na zakład ubezpieczeń społecznych. Ulga taka będzie dużym odciążeniem i bezpieczeństwem dla właścicieli prowadzących małą działalność gospodarczą.
Podsumowanie
Własna firma, to przede wszystkim prestiż i wysokie dochody związane z jej funkcjonowaniem. Przekłada się to na większy luksus i standard życiowy. Jak w każdej dziedzinie występują plusy i minusy, tak też i ta posiada oba. Zapewnienie sobie wysokich przychodów finansowych z działalności własnej firmy wiąże się z poświęceniem dla niej większości prywatnego czasu. Od własnej firmy nie ma wakacji, gdyż bycie sterem, żeglarzem i okrętem, to stan, który należy utrzymywać dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dla samotnych, zapewne brak czasu prywatnego nie będzie stanowił większego problemu. Patrząc jednak na wiele firm rodzinnych, można stwierdzić, iż wybór takiej drogi okazał się strzałem w dziesiątkę.