Rozwód – czy może być łatwy, prosty i przyjemny?

rozwód

Rozwód – decyzja, która nie przychodzi łatwo

Kiedy się zakochujemy (bądź też tak nam się wydaje), decydujemy się na zawarcie małżeństwa, wówczas zakładamy, iż z tą Jedyną, z tym Jedynym wytrwamy „w zdrowiu i w chorobie” do końca naszego życia. Ale niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasem musimy podjąć bardzo trudną życiową decyzję, jaką jest rozwód.

Dlaczego decydujemy się na rozwód?

Przyczyn oczywiście może być bardzo dużo. Zdarza nam się niestety pomylić zauroczenie i zafascynowanie osobą z miłością do Niej. A konsekwencje takiej pomyłki mogą być bardzo poważne. Podstawą wytrwania w małżeństwie do autentycznego końca jest tak naprawdę miłość do drugiej osoby. Jednak nie zawsze udaje nam się ją prawdziwie zdefiniować i często zauroczenie określamy prawdziwą miłością. Niestety zauroczenie mija, a konsekwencje pozostają.

Kolejną przyczyną rozpadu małżeństwa bywa też mylne przekonanie, iż zdołamy zmienić u naszej Partnerki/Partnera jakąkolwiek cechę nie do końca nam odpowiadającą. Otóż to się nie zdarza. Jeśli kogoś naprawdę kochamy, akceptujemy go takim jakim jest, w całości, łącznie z jego wadami i zaletami.

Jeszcze inną przyczyną rozpadu związku małżeńskiego może być niedopasowanie partnerów pod kątem aktywności seksualnej. Żyjemy obecnie w takich czasach, gdy jest coraz mniej tematów tabu i między innymi udane pożycie intymne jest coraz częściej gwarancją udanego związku. O ile przed zawarciem małżeństwa nie zawsze udaje nam się właściwie ocenić oczekiwania naszej Partnerki czy naszego Partnera, to już po ślubie mamy pełny obraz sytuacji. Niestety, zdarza się, że jest on rozbieżny z naszymi oczekiwaniami w tym zakresie. Wszystkie te sytuacje (i oczywiście inne, o których tu nie wspominamy) bardzo często prowadzą nas do podjęcia decyzji o rozwodzie.

Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o rozwodzie?

Po pierwsze należy bardzo mocno przeanalizować wszystkie za i przeciw. To jest bardzo trudna decyzja, dotycząca przecież bliskich nam osób. Na pewno nie wolno jej podejmować pod wpływem emocji, pod wpływem chwili. Należy spokojnie całą sytuację przestudiować i podjąć najlepszą decyzję, oczywiście samodzielnie. Możemy o naszych problemach porozmawiać z przyjaciółmi, decyzję jednak musimy podjąć sami. I co bardzo ważne, a może najważniejsze. Jeśli już podejmiemy decyzję o rozwodzie, to się tego trzymajmy. Nie powinniśmy wówczas ulegać presji otoczenia, rodziny i przeróżnego rodzaju doradców. Dużo rzeczowych informacji na temat samego rozwodu znajdziemy tu: https://adwokatkakowski.pl/sprawy-rozwodowe.

Decyzja podjęta, rozwodzimy się, co dalej?

Musimy teraz założyć, że osoba z którą się rozwodzimy nie jest już naszą ukochaną/ukochanym, ani nawet przyjacielem. W sprawie rozwodowej jest to już nasz wróg. Bardzo krótka jest droga od miłości do nienawiści, często właśnie podczas spraw rozwodowych przekonujemy się jak krótka. I bardzo trudno jest nam to zrozumieć i przyjąć do wiadomości. Jednak miłość i nienawiść, którą możemy żywić, są zawsze uczuciami. Prawdziwy rozwód, ale w sferze mentalnej, osiągniemy wówczas, gdy ta druga osoba stanie się nam obojętna.

To jest bardzo trudna droga, zarówno sądowa, jak i w sferze mentalnej. Nie da się jej przejść samemu. Bardzo istotną osobą w całym tym procesie będzie nasz adwokat. Musi to być osoba do której mamy zaufanie, która przeprowadzi nas przez ten cały proces możliwie najbezpieczniej.

Dobrze dobrany prawnik będzie dla nas idealnym doradcą w przeróżnych kwestiach i komplikacjach, które na pewno się pojawią. Choćby kwestie podziału majątku, opieki nad dziećmi i wiele jeszcze innych. Sprawa rozwodowa nie jest czymś łatwym i prostym, ale przeprowadzona z dobrym, zaufanym adwokatem, na pewno pozwoli nam odzyskać kontrolę nad własnym życiem.